Podawanie hormonu może zapobiegać przedwczesnym porodom

Podawanie związku podobnego do progesteronu – żeńskiego hormonu płciowego, może zapobiec około 30 proc. przedwczesnych porodów u kobiet, które mają tendencję do rodzenia wcześniaków – o wynikach badaczy z USA donosi serwis “EurekAlert”.

“Wyniki uzyskane z pochodną progesteronu były tak zaskakujące, że natychmiast zatrzymaliśmy nasze badania, aby jak najszybciej wprowadzić lek do praktyki klinicznej” – komentuje dr Paul J. Meis z Wake Forest University Baptist Medical Center w Winston-Salem, który kierował badaniami. Badacz podkreśla, że początkowo planował objąć testami 500 kobiet, ale okazało się to niepotrzebne.

Zespół dr. Meisa objął badaniami 463 kobiety w ciąży, które wcześniej rodziły dzieci przed 37. tygodniem ciąży (prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni). Około 60 proc. kobiet zostało poddanych terapii hormonalnej. Raz w tygodniu wstrzykiwano im związek o nazwie 17-alfa-hydroksyprogesteron w postaci soli kwasu kapronowego (17P). Reszta kobiet otrzymywała związek nieaktywny. Terapia rozpoczęto około 16.-18. tygodnia ciąży, a zakończono ją w 36. tygodniu.

Okazało się, że dzięki zastosowaniu hormonu, ryzyko urodzenia dziecka przed 37. tygodniem ciąży spadło u leczonych pacjentek o 34 proc., a przed 32. tygodniem – o 42 proc. Lek był tak samo skuteczny u kobiet należących do różnych grup etnicznych.

“To pierwsza terapia, która zapobiega przedwczesnym porodom i ma tak dobrze udokumentowaną skuteczność” – komentuje dr Meis.

Naukowcy donieśli o wynikach swoich badań na dorocznym spotkaniu towarzystwa Society for Maternal-Fetal Medicine w San Francisco.

Obecnie zespół Meisa planuje sprawdzić, czy kombinacja hormonu 17P razem z kwasami tłuszczowymi omega-3 może jeszcze lepiej zapobiegać przedwczesnym porodom. Wyniki badań wskazują bowiem, że niedobór omega-3, których bogatym źródłem jest tłuszcz rybi, zwiększa ryzyko urodzenia wcześniaka.

Related posts

Top