Zespół przetoczenia krwi między płodami

Zespół przetoczenia krwi między płodami (inaczej: zespół podkradania) dotyczy wyłącznie bliźniąt identycznych (jednojajowych). Od mniej więcej 15 lat, dzięki rozwojowi ultrasonografii (USG), można ją odpowiednio wcześnie rozpoznać. Leczeniem lekarze zajmują się jeszcze krócej.

Ciąża mnoga jest o wiele bardziej ryzykowna od pojedynczej. Zespół przetoczenia krwi między płodami należy do szczególnie tajemniczych powikłań. Zdarza się w 15–20 procentach ciąż bliźniaczych jednojajowych, co odpowiada mniej więcej jednej na tysiąc wszystkich ciąż. Zjawisko nie jest dziedziczne, ani nie zależy od zachowania rodziców, a jego przyczyny nie są znane.

Do jednego z płodów dopływa krew z większego obszaru łożyska, wspólnego dla obu bliźniaków. Jej obfity napływ oznacza więcej substancji pokarmowych dostarczanych przez matkę. Lekarze uważają, że drugi, niedożywiony płód wysyła sygnały zwiększające przepływ krwi.
Większy z bliźniaków, nazywany biorcą, dostaje więcej, niż potrzebuje. By zmniejszyć objętość otrzymywanej krwi, wytwarza w nadmiarze płyn owodniowy. Mniejszy płód, bliźniak-dawca, wchodzi w stan uśpienia, jego nerki i pęcherz przestają pracować. Dlatego w worku owodniowym dawcy nie ma płynu lub też jest go bardzo mało.

Bez leczenia niemal pewna jest utrata jednego bądź obu bliźniąt, zwłaszcza gdy choroba pojawi się przed 24 tygodniem ciąży. Płyn owodniowy wypełnia macicę tak gwałtownie, że wywołuje przedwczesny poród.
z onet: http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11123,1318357,2,czasopisma.html

Coraz więcej jest ciąż bliźniaczych. Wpływ na to ma coraz późniejszy wiek matki, która decyduje się późno na ciążę, a także duża ilość zapłodnień in vitro.

hastagi na stronie:

#zespół podkradania u bliźniąt

Related posts

Top